Łowy Brodnickie – Hubertus 2019

Łowy Brodnickie – Hubertus 2019

W 2019 roku Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu, Porozumienie Kół Łowieckich „Kult Św. Huberta” oraz Nadleśnictwo Brodnica podjęli się zorganizowania obchodów Dnia Św. Huberta w innej aniżeli dotychczas formule. Tegoroczny Hubertus przypominał Wielkie Łowy, jakie organizowane były w Spale. Postanowiono, że obchody Dnia Św. Huberta przeprowadzone będą w dniach 2-go i 3-go listopada br. Pierwszego dnia myśliwi zebrali się w miejscowości Rytebłota na terenie Resort&Spa, gdzie odbyła się krótka odprawa, którą przeprowadził Łowczy Okręgowy PZŁ, Kolega Karol Zarembski. Następnie Kapelan Myśliwych i Leśników, Ks. Kanonik Gabriel Aronowski przekazał kilka okazjonalnych słów z okazji święta i odmówił wraz z myśliwymi modlitwę.

Myśliwi pod przewodnictwem gospodarzy obwodów 13-u kół łowieckich z okolic Brodnicy udali się na polowanie. Po kilku godzinach powrócili na miejsce zbiórki z upolowaną zwierzyną. Pokot był bogaty. Na pięknie przygotowanym placu pokrytym gałęziami świerkowymi ułożono: dwa jelenie byki, pięć łań jelenia, dwa cielaki jelenia, cztery dzików, trzy sarny i cztery lisy. Po odegraniu sygnałów myśliwskich na cześć pozyskanej zwierzyny, swoje umiejętności w wabieniu jeleni byków zaprezentował Wicemistrz Europy i Wicemistrz Polski w wabieniu jeleni Kolega Tomasz Gurzyński z koła łowieckiego „Szarak” w Nowym Mieście Lubawskim. Po pokazie towarzyszył on swojej córce Julicie w wykonaniu oryginalnego utworu, który jak mówił będzie oficjalnym hymnem mistrzostw Polski w wabieniu jeleni w 2020 roku. W trakcie pokazu wabienia jeleni przeprowadzona została zbiórka pieniężna na rzecz Domu Dziecka w Brodnicy. Zebrana kwota w wysokości 2595 złotych przekazana została Staroście Brodnickiemu, Panu Piotrowi Boińskiemu, który sprawuje pieczę nad tą placówką. Po uczcie duchowej nadszedł czas na biesiadę myśliwską.
Następnego dnia w świątyni pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej odbyła się uroczysta msza hubertowska, którą celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel oraz Kapelan Myśliwych i Leśników ks. Kanonik Gabriel Aronowski. Podczas mszy odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona śp. Prof. dr hab. Janowi Szyszko. Tablicę odsłonili wdowa Pani Katarzyna Szyszko i brat zmarłego Andrzej Szyszko. Po tej uroczystości ślubowanie złożyło czterech młodych myśliwych w obecności wszystkich zgromadzonych przy figurce św. Huberta.

Michał Przepierski
Rzecznik Prasowy Toruńskiej Organizacji Łowieckiej