Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Toruń

Na ścieżkach tropowych w Pokrzywnie – relacja z Warsztatów Tropowców i Posokowców – 28.04.2024 r.

Na ścieżkach tropowych w Pokrzywnie…

Dnia 28 kwietnia 2024r. w piękny słoneczny poranek dumni właściciele i ich myśliwskie psy stawili się w Pokrzywnie, w siedzibie Koła Łowieckiego „Bażant” Czernikowo,  aby uczestniczyć w  „Warsztatach Tropowców i Posokowców”. Po odegraniu przez sygnalistów myśliwskich „Zbiórki” i „Powitania”, uczestników, gości, myśliwych, kandydatów i osoby towarzyszące  przywitała Sekretarz koła kol. Janina Arczykowska, a Przewodniczący Komisji Kynologicznej przy ZO w Toruniu kol. Krzysztof Majbrodzki przedstawił prowadzących zajęcia. Przewodniczący ZO  kol. Piotr  Pawlikowski wręczył podziękowanie dla KŁ „Bażant” Czernikowo za zaangażowanie i pomoc w organizacji oraz  dokonał oficjalnego otwarcia warsztatów.

Warsztaty rozpoczęła część teoretyczna. Kol. Witold Tęgowski omówił podstawy teorii zapachu, czym kierować się przy wyborze szczeniaka, jakie oznaczenia stosować w terenie, aby ułatwić pracę przewodnikowi psa oraz odtworzył fragmenty filmu o szkoleniu posokowców.

Następnie kol. Zygmunt Krzemień zademonstrował i omówił bogaty zestaw akcesoriów niezbędnych i przydatnych przy poszukiwaniu postrzałków.

Kol. Piotr Borkowski omówił najważniejsze zasady i sposoby szkolenia psa, a kol. Sylwester Tułodziecki zademonstrował, jak na komendy reaguje prawidłowo wyszkolony pies.

Kolejnym punktem w programie warsztatów było zademonstrowanie sposobu zakładania ścieżki tropowej, omówienie niezbędnych akcesoriów i zasad, których należy przestrzegać. Poruszono wiele kwestii, które interesowały uczestników i na które odpowiadali instruktorzy.

Po próbach i ćwiczeniach odłożenia oraz sprawdzeniu lękliwości psów na strzały, uczestnicy wyruszyli w teren, na którym założono ścieżki  tropowe. Podczas pracy na ścieżkach uczestnikom i psom towarzyszyli koledzy Piotr Borkowski, Michał Klafczyński, Zygmunt Krzemień, Sylwester Tułodziecki, którzy gdy było to konieczne udzielali wskazówek i rad.   Psy pracowały bardzo dobrze, dochodziły do leżących na końcach ścieżek „dzików”, niektóre oszczekiwały. W nagrodę instruktor wręczał złom, a sygnalista grał fanfarę „Dzik na rozkładzie”.  Co chwilę las rozbrzmiewał głosem rogów myśliwskich, na których grali Joanna Warachowska i Krzysztof Mazurkiewicz. Koledzy Marcin Kalinowski, Sebastian Pietruszewski, Łukasz Piłatowski i Waldemar Rególski sprawnie przenosili „dziki” na końce kolejnych ścieżek tropowych.

  W siedzibie koła na wszystkich chętnych czekał smalec z dzika, wędliny, ciasta, napoje  oraz pyszna grochówka.

  Przebieg warsztatów z zainteresowaniem obserwowali uczestnicy kursu dla kandydatów do PZŁ, którymi opiekował się kol. Krzysztof Majbrodzki.

  Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział, pamiątkowe plakietki oraz smakołyki i akcesoria dla psów przekazane przez przedstawicieli toruńskiego oddział Związku Kynologicznego w Polsce.

  Bez wątpienia „Warsztaty Tropowców i Posokowców” zorganizowane prze ZO PZŁ w Toruniu osiągnęły cel, jakim było sprawdzenie predyspozycji psa, nabycie umiejętności przygotowania psa do  pracy w łowisku i udziału w konkursach oraz zapewnienie sobie i psu dobrej zabawy, zgodnej z jego wrodzonymi cechami.

Janina Arczykowska-Gościak

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱